Kurlar Yükleniyor...
articledummy

Bu dönemde turist de olmak da zor

Turist artık sadece güneşe, denize ve ödeyeceği paraya değil, öncelikle tatil yapmasının mümkün olduğu ülkelere konsantre olacak.

Turizmde 15 Haziran sezonun miladı olacak gibi gözüküyor. Almanya’nın seyahat yasaklarını kaldırmasıyla turizm yönünü bulacak. Ancak bu kolay olmayacak, zira tatil ülkeleri Korona sürecinde hem kendi halkını korumak, hem turistlerin sağlığını güvenceye almak için kendi kurallarını koyuyorlar.

. Zira tatil ülkelerinde farklı uygulamalar var; Yunanistan’a ingiliz, fransız ve İtalyanlar gidemiyor, Danimarka, Kopenhag’ a gelinmesini istemiyor, Norveç, sadece Danimarkalılılara izin veriyor, Güney Kıbrıs, Rus ve İngilizleri istemiyor, Bütün bu ülkeler turist istiyor, ama seçerek alıyor. Turist istediği yere değil, onu kabul eden ülkeye gidebiliyor.
Bu dönemde turist olmak da zor....

Sezonun hareketlenmesine 15 gün kala Avrupa’nın 22 tatil destinasyonlarının aldığı kararlar şimdilik şu şekilde:

Avusturya: çoktan hazır
İki hafta önce normalleşme süreci başlayan Avusturya tatilcilerini çok büyük sürprizler beklemiyor. Zira kıstılamalar oldukça azaldı , oteller, restaurantlar, cafeler, müzeler ve mağazalar normal sürecini sürdürüyor. Dağ ve yürüyüş turizminde Avrupa’nın gözdesi olan ülkede alınan küçük tedbirlerle, tatilcilere eski imkanlar sunuluyor. Sadece kalabalık konser ve etkinlikler Ağustos ayından itibaren normal işleyişine dönecek.

İtalya: karışık
3 hazirandan itibaren AB üyesi ülkelerin vatandaşları tatil sonrasında karantinaya alınmadan ülkeye girebilecek. Güney Tirol bölgesi özellikle Bavyera’dan gelecek misafirlere göz kırpıyor. Bölge valisi Arno Kompatscher gelen turistlere ücretsiz korona testi yapabileceklerini belirtti. Veneti bölgesi -Koronasız Bölge- imajı ile reklam yapıyor.
Sardunya bölgesi Korona Belgesi talep ediyor. Fakat bunun nasıl uygulanacağı henüz belli değil. Lombardiya bölgesi en büyük yıkımı yaşayan bölge. Günay İtalya ise en en korona vakası olan bölge. İtalya turistlerini korona sürecini başarı ile atlatan Yunanistan ve Hırvatistan’a kaptırmaktan endişe ediyor. İtalya pür dikkat Almanya’nın seyahat yasağının kaldırılmasına kilitlenmiş durumda.

İsviçre: kontrollü
Ülkede son dönemde girilen normalleşme süreci devam ediyor. Havuzlar,hayvanat bahçeleri, sinemalar, tiyatrolar hijyen ve koruma tedbirleri ile 15 hazirandan itibaren gelecek turistlere hazırlandı. Yürüyüş ve Wellnes alternatifleri serbest. 1000 kişilik konser ve festivallere dair karar 24 Haziran da verilecek. Otobüs, tren, ve diğer ulaşım araçlarının biletlerinin kuyruk ve sıra oluşmasına engel olmak için online alınması tavsiye ediliyor. Maske kullanımı tavsiye ediliyor ancak zorunlu değil. Restauranlarda masaların mesafeli kurulması şartı var. Otellerde havuz, sauna ve hamam her bir kişiye 4 metrekare alan sağlanması koşulu ile serbest.

Fransa; endişeli bekleyiş
Ülkenin bir çok yerinde turistik işletmeler 2 hazirandan itibaren açılıyor. Sadece çok yoğun korona vakalarının görüldüğü Paris süreyi 2 hazirana erteledi. Şimdilik sadece açık alanlardaki faaliyetler serbest. Önümüzdeki hafta ülkedeki bütün restaurantlar açılacak. Ülkedeki sahiller 2 hazirandan itibaren açılacak. Müzeler ve ziyaret yerleri de aynı tarihte faaliyete geçecek. Ülkeye 15 hazirandan önce turist girişi yasak.

İspanya: biraz daha zaman
Uzun süredir devam eden belirsizlik İspanya tatilcileri biraz olsun netleşiyor. Başbakan Pedro Sanchez temmuz ayından itibaren turistlerin İspanyaya gelebileceklerini belirtti. Bu süreçle birlikte karantina uygulaması da kalkacak. Bununla birlikte güvenlik ön planda tutuluyor. ‘Safety first’ sloganı sürekli gündemde tutularak, gerek turistlerin gerekse yerel halkın sağlığının ön planda olacağının altı çiziliyor. Başbakan bu konuya kendisinin kefil olduğunu ve garanti verdiğini söylüyor. Medya haberlerine göre İspanya, Almanya,Fransa, İngiltere ve Portekizle bir seyahat koridorü oluşturmak için görüşmeler yapıyor.

Portekiz: artık gelin
Ülke tatil planlarını topyekün değil, adım adım hayata geçiriyor. Otelciler federasyonu AHP temmuz ortasında bütün otellerin açılmış olacağını bildirdi. Turizm bakanlığı ‘clean & Safe’ sloganı ile ücretsiz olarak turistik işletmelere sunduğu hijyen tedbirlerini hayata geçirerek bunların sezon boyunca kontrol edileceğini beyan etti. Portekiz erken davranarak tedbirlerin aldığı için komşusu İspanya’nın yaşadığı faciaya maruz kalmadı. Geçtiğimiz sene 29 milyon turistin gittiği Portekiz’ de turizm milli gelirin %15 ini oluşturuyor.

Yunanistan: gelsin ama herkes değil
Atina 15 hazirandan itibaren 29 ülke vatandaşının karantinaya girmeden ülkeye gelebileceğini bildirdi. Almanlar için bu konuda bir engel yokken, İngilizler, Fransızlar, isveçliler, Türkler ülkeye giremeyecek. 1 temmuzda bu karar tekrar gözden geçirilecek. Yurt dışından olan Uçuşlar öncelikle Atina’ya gerçekleşecek. 1 temmuzdan itibaren ülkenin diğer havaalanlarının açılması öngörülüyor. Sınır kapılarında örnekleme yöntemi ile korona vakaları kontrol edilcek.

Hollanda: şansa bırakmayın
Hollanda tatili yine mümkün olmakla birlikte bu birtakım kısıtlamalar ve engellerin gölgesinde olacak. Başbakan ‘lütfen işi şansa bırakmayın!’ çağrısı yaparak halkı uyardı. Kademe kademe başlayan açılma süreci 1 temmuz itibarı ile tamamlanmış olacak. Bu tarih itibarı ile sahiller ve parklar açılacak, müzeler, restaurantlar ve cafeler maksimum 30 kişiye hizmet vermek kaydıyle işletmeye açılacak. Kamp yerlerindeki duş ve tuvaletler kapalı kalacak.Temmuzdan itibaren kapasite 100 kişiye çıkarılacak.


Belçika; zor geçiyor
Korona sürecinde ağır darbe alan Belçika artık yoğurdu üfleyerek içiyor. Korona tedbirlerinin yanısıra ülkeye giriş çıkışlar ve bölgeler arası geçişler zaruri sebep olmadıkça mümkün değil. Özellikle ülkenin doğusu çok ağır bir süreç yaşadı. Kontollü süreç 8 hazirana kadar devam ediyor. Normalleşme süreci için komşu ülkelerdeki gidişat izlenecek. Avrupa birliği merkezi olan Brüksel ve ülkenin kuzeyindeki sahiller yoğun turistik faaliyetlerin olduğu bölgeler.


İngiltere; ne gelin, ne gelelim
Kırmızı telefon klübeleri, Times köprüsü , çift katlı otobüsler ... İngiltere bugünlerde turistlerin gitmek için en tereddüt edeceği ülkelerin başında geliyor. Ülke yönetimi şu anda ağırlığını pandemi ile mücadeleye vermiş durumda. 8 Hazirandan itibaren ülkeye gelenleri 14 günlük karantinaya almayı planlıyorlar. Ülkede bütün otel. Vereataurantlar kapalı. Sadece Milli parklarda ve sahillerde gezintiler serbest.


Danimarka: Kopenhag’ a gelmeyin!...
Korona sürecinde 14 mart günü en erken sınırlarını kapayan Danimarka, ülkeye giriş çıkışları kapattı. Çok önemli bir nedeni olmayanın ülkeye girişi mümkün değil. Almanya ile sınır olan ve yoğun bir turizm akışı olan bu ülkenin irtibatının kesilmesi her iki ülke esnafına ve turistine zor geldi. Şimdilerde Danimarka Almanya, izlanda ve Norveç için en az 6 gece Kopenhag dışında geceleme şartıyla kapılarını açmayı planlıyor. Danimarka’da evi olan Almanlar belgelemeleri koşulu ile geçiş yapabilecekler.

Foreo adaları da haziran ortasından itibaren Danimarka, İzlanda ve Grönland’dan turist kabul edecek.

İsveç: bize heryer İsveç
İsveçliler Danimarkadaki turistik gelişmelere çok bağımlı. Zira arabayla İsveç’e gelmek isteyen bir çok kişi Danimarkadan geçmek zorunda. Korona sürecinde kendine has bir yöntem izleyen İsveç’in politikasını övenler olduğu kadar rizikolu bulup eleştirenlerde oldu. Ülkeye girişler 15 hazirana kadar kapalı.


Norveç: fyördler seneye daha güzel
Norveç’in fiyordlarından gezinti yapmak bu yaz için pek mümküm gözükmüyor. Norveç 2 aydır yurt dışı gelişleri durdurdu. Yurt dışından dönen Noveçliler de 2 haftalık karantinaya girdiler. Bu durumun 20 Ağutosa kadar süreceği hükümet tarafından açıklandı. Sadece Danimarkalılar 15 hazirandan itibaren Norveç’e gidebilecekler. İlerleyen günlerde komşu ülkelerin durumu hakkında karar verilecek.

İzlanda; app yükleyin
Ekonomisinde turizmin çok yer tuttuğu kuzey Atlantik ülkesi İzlanda sınırlamaları 15 hazirana kadar ortadan kaldırmayı düşünüyor. Bugün itibarı ile İzlanda’ya gelen herkes 2 haftalık karantina sürecine alınıyor. Hükümet 15 haziran sonrası girişlerde karantina uygulamasını kaldırıp , sınırda korona testi yapmayı planlıyor. Ayrıca ülkeye gelen turistlerin tracing-app uygulaması indirerek enfeksiyon zincirini takip etmeleri planlanıyor.

Türkiye: hazırız, bekliyoruz
Hazırlıklarını haziran ortasına göre göre yapan Türkiye havalimanları, sahiller ve oteller konusunda sezona hazır. Türk Hava Yolları 10 hazirandan itibaren uluslararası uçuşlara başlayacağını duyurdu. Kültür turizm bakanlığı sektör için kapsamlı bir ‘hijyen kuralları’ kataloğu yayınladı. Bunu yerine getiren kurumların uluslararası kurumlardan sertfika alacaklarını beyan etti. Bunun yanısıra. Halka açık plajlarda da mesafe kuralına uyan düzenlemeler yapıldı. Anadolu Ajansının haberine göre otellerde Ateş ölçerler ile personel ve turistlerin ateşleri ölçülecek.


Güney Kıbrıs: Ruslar gelmesin
Ülkeye karantina sürecine dahil olmadan 20 hazirandan itibaren 19 ülkeden giriş izni verildi. Bu ülkelerin 13 ünden gelenler Korona testine tabi tutulmayacaklar. Bunlar Almanya, Avusturya, Malta, Yunanistan, İsrail,Bulgaristan,Finlandiya,Slovakya,Slovenya, litvanya, Norveç, Danimarka, Macaristan. Bunun yanısıra İsviçre, Çekya, Polonya,Romanya, Hırvatistan ve Macaristandan gelenler korona testine tabi tutulacaklar.
Ruslar ve İngilizler G. Kıbrıs’a gidemeyecekler.

Hırvatistan: bizde korona yok
Ülkenin en önemli gelir kaynağının turizm olan Adria Ülkesinde hazırlıklar yapıldı. Önceleri ülke girişinde otel konaklama belgesi talep edilirken öncelikle 9 AB ülkesi için -Avusturya, Slovenya-Çekya-Slovakya-Polonya-Macaristan-Litvanya-Letonya-Estonya- için bu şart kaldırıldı. Misafirler sadece sınır geçişlerinde nerede kalacaklarını ve iletişim bilgilerini beyan edecekler.

Slovenya: gelin, geçin
Alplerle Adria arasındaki bu tatil ülkesi 26 mayıstan itibaren rezervasyon belgesini gösteren AB ülkeleri vatandaşlarına sınır geçiş izni verdi. İş gezileri ve Karavan girişleri de serbest. Ülkeden transit geçişler de serbest. 46 km sahili olan ülkede 1 hazirandan itibaren bütün oteller açılacak. Ancak sahilde farklı uygulamalar var, yüzmek serbest, sörf yapmak serbest ama güneşlenmek yasak.

Çek Cumhuriyeti: Almanları bekliyoruz
Henüz kesinleşmiş kararlar ve uygulamalar yok, ancak komşu ülkelerle görüşmeler sürüyor. Başbakan Andrej Babis haziran ortasında Almanya ve Avusturya sınırlarının açılmasının önemli olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl <alman turistlerin 2 milyon geceleme yaptığı Çek Cumhuriyetinde özellikle Prag önemli bir turizm destinasyonu. Korona sürecini az hasarla atlatan ülke bir an önce turizmin başlamasını bekliyor.

Bulgaristan; Karadeniz bomboş
Karadeniz kıyılarını 1 temmuzda turizme açmayı planlayan Bulgaristan, karantina uygulaması konusunda henüz kararsız. Ancak bu isveç, İngiltere, Belçika, İrlanda,Portekiz, ispanya,Malta ve İtalya’yı kapsamıyor.
Bulgaristan Korona sürecini az vaka ile atlatan nadir ülkelerden birisi. Bununla birlikte dış turizm en önemli gelir kaynaklarından birisi. Ancak uluslararası uçuşlar henüz başlamadı. Yurt dışına bağımlı. Yüksek kapasiteli büyük oteller kapasite sorunu yaşayabilecekleri endişesi ile sezona hiç başlamamayı düşünüyorlar.
Şimdiden uzun sahiller boyu şezlong ve şemsiyeler mesafe kuralına göre hazırlanmış durumda.

Polonya; bekleyin
Sınırlar 12 hazirana kadar AB ülkelerinden gelenlere sıkı kontrollerle açık. Bunun dışındakiler için ülkeye giriş izni yok. Diplomatlar, Tır soförleri ve oturma müsadesi olanlar ülkeye girebiliyor. 4 mayıstan beri alışveriş merkezleri, oteller açık. Restaurant ve cafeler tekrar açılıyor.

Mısır; hurghada hazır
Avrupa olmamakla birlikte Avrupalıların tercih ettiği tatil ülkesi Mısır’da tercih edilen tatil bölgeleri Hurghada ve Scharm el Scheich ta normale dönüş süreci belirsiz. 1 hazirandan itibaren otellere % 50 dolulukla açma izni verildi. Bunun yanısıra sağlık kontrolleri heryerde sağlanmaya çalışılıyor. 170 otel buna bağlı sertifika aldı. Kahire havalimanında termal kameralar konuşlandırıldı. Yabancı turistler için sınırlar hala kapalı.
 

Yayın Tarihi
30.05.2020
Bu Haber İçin Yorum Yapın
NOT: E-Mail adresiniz web sitemiz üzerinde yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image
Bu makaleye ilk yorumu yazan siz olun.

Yazara Ait Diğer Makaleler

Çerez Kullanımı

Kullandığımız çerezler hakkında bilgi almak ve haklarınızı öğrenmek için Çerez Politikamıza bakabilirsiniz.

Daha Fazla