Kurlar Yükleniyor...
articledummy

En çok turist alan ülkeler ve seyahat tavsiyesi

Ben yine bu yazımda da farklı perspektiften bakmak istedim ve ülkemiz hakkındaki en güncel seyahat tavsiyesini paylaşmak istedim. Tavsiye Ülke si olarak kendimi yakın his ettiğim ikinci Ülkem olan Hollanda’yı tercih ettim.

Bu arada tavsiyeler Türkiye için daha uzundu, bu yüzden kısa kesmek zorunda kaldım:). Diğer Ülkeler çok kısa ve neredeyse olumsuz hiçbir bilgi verilmemiş.

Tüm bu olumsuz bilgilendirmelere rağmen Ülkemizin halen üst sıralarda bu Ülkeler ile yarışıyor olması gurur verici. Yazılan tüm negatif bilgilerin çözüldüğünü “HAYAL” edersek eğer her köşesi ayrı güzel Ülkemiz “TÜRKİYEMİZ “ 1. Sırayı kimseye kaptırmayacak gibi!

Dünyada en çok ziyaret edilen Ülkeler için Hollanda Dışişleri Bakanlığının verdiği seyahat tavsiyeleri en son 06/06/2023 tarihinde güncellenmiştir ve şu anda halen geçerlidir.

TÜRKİYE SEYAHAT TAVSİYESİ

Hollanda Dışişleri Bakanlığı

Türkiye için seyahat tavsiyesinin renk kodu sarı ve küçük bir kısmı için turuncu ve kırmızıdır. Bunun sizin için ne anlama geldiğini görmek için seyahat tavsiyesinin tamamını okuyun.

Kırmızı: seyahat etmeyin

Suriye ve Irak sınır bölgelerine seyahat etmeyin. Oraya seyahat etmek çok tehlikelidir. Durumunuz ne olursa olsun: oraya seyahat etmeyin.

Yine de bu sınır bölgelerine mi gidiyorsunuz? O zaman bu sizin kendi sorumluluğunuzdur. Başınız belaya girerse Hollanda büyükelçiliği size yardım edemez veya muhtemelen edemeyecektir.

Turuncu: sadece gerekli seyahatler

Habur (Türkiye-Irak sınır kapısı) ile Şırnak ve Hakkâri illerine yalnızca gerekli olması halinde seyahat hastalık. Turuncu bölgelere tatil yapmak güvenli değildir. Sadece gerekliyse gidin. Örneğin, bir ölüm, ciddi hastalık veya kaza durumunda aile ziyaretleri için. Ya da işiniz bir yerde olmanızı gerektiriyorsa.

Yine de turuncu bölgelere mi gidiyorsunuz? O zaman bu sizin sorumluluğunuzdadır. Kendinizi iyi hazırlayın. Sorunlarla karşılaşırsanız Hollanda büyükelçiliğinin size yardımcı olma olasılığı daha düşüktür.

Sarı: Dikkatli olun, riskler var

Sarı bölgeye seyahat edebilirsiniz, ancak dikkat edin: güvenlik durumu Hollanda'dakinden farklıdır. Bu nedenle seyahatinizi iyi hazırlayın ve dikkatli olun.

Güvenlik durumu hakkında bilgi sahibi olun

Güvenlik

Lütfen dikkat: 'kırmızı' ve 'turuncu' bölgelerde, başınız derde girerse Hollanda büyükelçiliğinin size yardımcı olması veya daha az yardımcı olması olası değildir.

Kırmızı: seyahat etmeyin

Suriye ve Irak ile sınır bölgesi

Türkiye sınırının Suriye tarafındaki durum tehlikelidir. Şiddet içeren askeri eylemler meydana gelmektedir. Türkiye sınırının Irak tarafındaki durum da gergin ve çok tehlikelidir.

Turuncu: sadece gerekli seyahatler

Şırnak ve Hakkâri illeri

Türkiye'nin güneydoğusundaki Şırnak ve Hakkâri illerinde PKK ile Türk güçleri arasında düzenli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar çoğunlukla geceleri uzak kırsal bölgelerde gerçekleşmektedir. PKK tarafından Türk güçlerine yönelik saldırılar da gerçekleşmektedir.

Habur sınır kapısı

Habur'daki sınır kapısını (Türkiye-Irak sınır kapısı) sadece gerekli olduğunda kullanın. Sadece sınır kapısına giden ve sınır kapısından gelen ana yolda kalın.

Ermenistan ile sınır

Ermenistan ile olan sınır 1993 yılından beri kapalıdır. Bunun nedeni iki ülke arasındaki siyasi gerilimlerdir.

Sarı: Riskler olduğunu unutmayın

Sarı bölgeye seyahat edebilirsiniz. Bu nedenle seyahatinizi iyi hazırlayın ve dikkatli olun.

6 Şubat 2023'te Türkiye'nin güney ve güneydoğusunda on binlerce kişinin ölümüne neden olan 2 büyük deprem meydana geldi. 20 Şubat 2023'te Hatay ilinde 2 deprem daha meydana geldi ve yine can kayıpları yaşandı.

Terörizm

İsveç, Danimarka ve Hollanda'da yakın zamanda meydana gelen ve bir Kuran'ın yakıldığı ya da yırtıldığı gösteriler, Batı karşıtı duyguları tetikleyebilir ve gösteri ve protestolara yol açabilir.

Dışişleri Bakanlığı, bireysel olarak Hollandalı seyahat edenlere yönelik bir tehdit olduğuna dair herangi bir işarete sahip değildir.

Ülke genelinde terör saldırısı riski artmaktadır. Bunun başlıca nedeni terör örgütleri PKK ve İD'e karşı yeniden canlanan mücadeledir. Türk hükümetine ve güvenlik güçlerine ait binalar terörizmin hedefi olabilir. Birçok Avrupalı ve turistin uğrak yeri olan gösteriler ve mekanlar da hedef olabilir. Örneğin turistik yerler ve eğlence mekanları.

13 Kasım 2022 Pazar günü İstanbul'un merkezindeki işlek İstiklal Caddesi'nde bir patlama meydana geldi. Bu olayda birkaç kişi hayatını kaybetti ve onlarca kişi yaralandı.

Artan terör saldırısı riski nedeniyle Türkiye'de, özellikle büyük şehirlerde ve kalabalık yerlerde dikkatli olun.

Türk makamları görünür ve görünmez güvenlik önlemleri alabilir. Bu şu durumlarda gerçekleşir:

Kamu binaları

Önemli̇ olaylar

Halka açık toplantılar

Havaalanlarında, sınır geçişlerinde ve trafik kavşaklarında sıkı kontroller olabilir. Yetkililer ayrıca ek kimlik kontrolleri de yapabilirler.

Ermenistan ile Sınır

Ermenistan ile olan sınır 1993 yılından beri kapalıdır. Bunun nedeni iki ülke arasındaki siyasi gerilimlerdir.

Sarı: Riskler olduğunu unutmayın

Sarı bölgeye seyahat edebilirsiniz. Bu nedenle seyahatinizi iyi hazırlayın ve dikkatli olun.

Gösteriler

Başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye genelinde düzenli olarak siyasi gösteriler yapılmaktadır. Polis baskı uyguluyor. Toplantılardan, kalabalıklardan ve gösterilerden kaçının. Yerel haberleri (sosyal) medya aracılığıyla takip edin. Ya da otelinizden bilgi isteyin.

Suç

Dolandırıcılık, yankesicilik ve kredi kartı dolandırıcılığı

Türkiye genelinde, özellikle de turistik merkezlerde ve İstanbul gibi büyük şehirlerde suç meydana gelmektedir. Dolandırıcılık, yankesicilik ve kredi kartı dolandırıcılığına karşı dikkatli olun. Online olarak sunulan ve ödeme yapmanızı gerektiren hizmetlere karşı dikkatli olun.

Güvenliğiniz için önlemler alın:

Paranıza ve eşyalarınıza çok dikkat edin. Para, kredi kartı ve diğer değerli belgeleri vücudunuzda dikkat çekmeyecek şekilde taşıyın (örneğin bel çantası veya para kemeri içinde).

Bulunduğunuz bölgeyi bilmiyor musunuz? O zaman gün batımından sonra sokağa çıkmayın. Seyahat etmek için bile.

Ayrıca gün boyunca tetikte olun ve tercihen sokaklarda yalnız yürümeyin. Soygunlar ve gasp olayları gün içinde de gerçekleşmektedir.

Dikkat çekici takılar, saatler, mücevherler veya kameralar takmayın.

Pasaportunuzu, uçak biletinizi ve hemen ihtiyacınız olmayan paranızı güvenli bir yerde saklayın. Pasaportunuzun bir kopyasını yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

Kuyumcular Bir kuyumcuya giderseniz dikkatli olun. Bu organize bir gezinin parçası olsa bile. Herhangi bir şey satın almak için baskı altında kalmayın. Çoğu zaman satın aldığınız şeylerin değeri ödediğiniz fiyattan daha az olabilir.

Kaart bij reisadvies Turkije

Kırmızı: Asla tavsiye edilmiyor

Turuncu: Acil durumlarda tavsiye ediliyor

Sarı: Dikkatli olun güvenlik problemleri olabilir

Yeşil: Güvenli

İSPANYA SEYAHAT TAVSİYESİ

Hollanda Dışişleri Bakanlığı

 

İspanya için seyahat tavsiyesinin renk kodu yeşildir. Sizin için ne anlama geldiğini görmek için seyahat tavsiyesinin tamamını okuyun.

Yeşil: belirli bir güvenlik riski yok

İspanya'ya seyahat edebilirsiniz. Güvenlik riskleri Hollanda'dakilere benzerdir.

Güvenlik durumu hakkında bilgi sahibi olun

Güvenlik

Yeşil: belirli bir güvenlik riski yok

İspanya'daki güvenlik riskleri Hollanda'dakilere benzemektedir.

Terörizm

Dünyanın pek çok ülkesinde terör tehdidi var. İspanya da geçmişte terör saldırılarına maruz kalmıştır. Şu anda akut bir tehdit söz konusu değildir. Bununla birlikte, bir saldırı olasılığı devam etmektedir.

 

Kaart bij reisadvies Spanje

 

 

FRANSA SEYAHAT TAVSİYESİ

Hollanda Dışişleri Bakanlığı

 

Fransa için seyahat tavsiyesinin renk kodu yeşildir. Bunun ne anlama geldiğini görmek için seyahat tavsiyesinin tamamını okuyun. Haziran 2023'te Paris'te ve Fransa'nın diğer büyük şehirlerinde isyanlar patlak verdi. İsyanlar 2 Temmuz 2023'ten bu yana hafifledi, ancak tedirginlik devam ediyor. Geceleri büyük Fransız şehirlerinin dış mahallelerinden kaçının ve yerel haberleri takip edin.

Yeşil: özel bir risk yok

Fransa'ya seyahat edebilirsiniz. Güvenlik riskleri Hollanda'dakilere benzerdir.

Güvenlik durumu hakkında bilgi sahibi olun

Güvenlik

Yeşil: özel bir risk yok

Fransa'daki güvenlik riskleri Hollanda'dakilere benzemektedir.

Terörizm

Şu anda Fransa'da akut bir terör tehdidi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, terör saldırısı riski devam etmektedir. Bu nedenle sıkı güvenlik önlemleri alınmaya devam edilmektedir:

Herkes tetikte olmaya davet edilmektedir.

Tren istasyonları, havaalanları, ibadet yerleri ve hükümet binalarının içinde ve çevresinde ekstra gözetim vardır.

Sıkılaştırılmış (kimlik) kontrolleri hala yapılmaktadır, ancak eskisinden daha az sıklıkta.

Yerel makamların talimatlarına uyun.

Seyahatinizden önce ve seyahatiniz sırasında mevcut durum ve ek güvenlik önlemleri hakkında bilgi sahibi olun. Kendinizi her zaman tanıtabildiğinizden emin olun.

Ayrıca Fransız hükümetinin terör saldırısı durumunda yapılması gerekenlere ilişkin tavsiyelerini okuyun (Fransızca bilgi).

İsyanlar

Haziran 2023'te Paris'te ve Bordeaux, Lyon, Marsilya, Roubaix, Strasbourg ve Toulouse dahil olmak üzere Fransa'nın diğer büyük şehirlerinde ayaklanmalar patlak verdi. Ayaklanmalar 2 Temmuz 2023'ten bu yana hafifledi, ancak tedirginlik devam ediyor. Geceleri büyük Fransız şehirlerinin dış mahallelerinden kaçının ve yerel haberleri takip edin.

Gösteriler

Fransa'da, özellikle büyük şehirlerde düzenli olarak gösteriler yapılmaktadır. Bazen şiddet olayları meydana gelebilir. Bu nedenle gösterilerden uzak durun. Kendinizi bir gösterinin içinde mi buldunuz? O zaman yerel yetkililerin talimatlarına uyun.Kaart bij reisadvies Frankrijk

 

İTALYA SEYAHAT TAVSİYESİ

Hollanda Dışişleri Bakanlığı

 

İtalya için seyahat tavsiyesinin renk kodu yeşildir. Bunun ne anlama geldiğini görmek için seyahat tavsiyesinin tamamını okuyun.

Yeşil: özel bir risk yok

İtalya'ya seyahat edebilirsiniz. Güvenlik riskleri Hollanda'dakilere benzerdir.

 Güvenlik durumu hakkında bilgi sahibi olun

Güvenlik

Yeşil: özel bir risk yok

İtalya'daki güvenlik riskleri Hollanda'dakilere benzemektedir.

Terörizm

İtalya'da terör saldırısı riski düşüktür. Bununla birlikte, terör saldırısı ihtimali devam etmektedir. Çok sayıda insanın bulunduğu yerlerde tetikte olun.Kaart bij reisadvies Italië

EN KISA ZAMANDA , ÜLKEMİZİN DE BU ÜLKELER GİBİ YEMYEŞİL BİR HARİTA OLMASI DİLEĞİ İLE ESEN KALIN!

Sevgiler,

Hediye Çete

Yayın Tarihi
14.07.2023
Bu Haber İçin Yorum Yapın
NOT: E-Mail adresiniz web sitemiz üzerinde yayınlanmayacaktır.
CAPTCHA Image
Bu makaleye ilk yorumu yazan siz olun.

Çerez Kullanımı

Kullandığımız çerezler hakkında bilgi almak ve haklarınızı öğrenmek için Çerez Politikamıza bakabilirsiniz.

Daha Fazla